Fotbal Senohraby

SOKOL SENOHRABY

Systém žákovských soutěží v ČR

Zajímá vás, jak se liší úroveň soutěže, kterou hrají naši kluci od ostatních soutěží? O kolik je třeba lepší „A“ mužstvo starších žáků Sparty či Slavie? Abyste si udělali alespoň rámcový obrázek, nabízím Vám orientační přehled soutěžních úrovní v kategorii starších žáků (U15). U mladších žáků je struktura velmi podobná.

Kategorie Starších žáků se skládá ze dvou ročníků: do 15 let (U15) a do 14 let (U14). Některé soutěže jsou určené pouze pro danou věkovou skupinu, některé jsou společné pro obě skupiny (pak nesou typicky název U15 nebo „Starší žáci“)

Nejvyšší soutěž v této kategorii je Česká liga žáků U15 a Česká liga žáků U14 (ČLŽ U15 a ČLŽ U14). V této soutěži najdete většinou žákovská družstva prvoligových oddílů jako je AC Sparta, SK Slavia, Slovan Liberec, Viktoria Plzeň, FK Teplice a podobně.

Druhou nejvyšší soutěží v kategoriích U15 a U14 je Česká divize žáků U15 a U14 (ČDŽ U15 a ČDŽ U14). Tuto soutěž hrají týmy jako např. SK Benešov, Vlašim, Tempo, Motorlet, Aritma Praha či například ABC Braník nebo mé oblíbené FC Háje JM. Typicky jde o oddíly, které kladou velký důraz na mládež, daleko větší než na dospělý fotbal. Často bývají partnerským klubem některého z velkých prvoligových klubů (např. Motorlet či Tempo jsou partnerem Sparty, FC Háje jsou partnerem Slavie).

Třetí nejvyšší soutěží je Krajský přebor, v Praze pak Pražský přebor. V této kategorii nalezneme v našem středočeském kraji například Rakovník, Sedlčany, Hořovice, Zeleneč nebo nám dobře známé Kunice. 

Čtvrtou nejvyšší soutěží je 1. třída. Ve středočeském kraji hrají tuto soutěž například Rudná, Sadská nebo naši soupeři ze zimního turnaje TJ Pátek či Velký Osek. Tuto soutěž čas od času hrají i např. Votice.

No a pátou nejvyšší soutěž tvoří Okresní přebor, který je nám velmi dobře znám. V něm narážíme na naše „staré známé“ – Olbramovice, Čerčany, Poříčí n/S, Nespeky apod.