Fotbal Senohraby

SOKOL SENOHRABY

Předzápasová rozcvička

Jistě dnes nikdo nepochybuje o tom, že rozcvička je jednou z nejdůležitějších částí tréninkové jednotky nebo předzápasové rutiny. Děláme však rozcvičku správně? Často vídám na hřišti různě pobíhající hráče, kteří si sem tam protáhnou lýtko, občas poskočí a tím to končí. Samozřejmě je to lepší, než nedělat vůbec nic. Ale když už něco dělám, proč to nedělat správně, že? 

Metod, jak provádět správné rozcvičení, je mnoho, záleží na tom, k jakému výkonu své tělo připravuji. Postupně budu na tomto webu nabízet různé varianty aktivace a mobilizace určené pro různé zátěže (herní trénink, zápas, kondiční tréninky apod.). 

V tomto článku nabízím asi nejrozšířenější metodu mezi fotbalovými trenéry – FIFA 11+ Warm-up. Přesto, že tato metoda vznikla již v roce 2006, byla několikrát upravována a určitě existují modernější způsoby, já osobně ji pro naší úroveň doporučuji. Metodu vyvinuli experti FIFA jako  program prevence zranění. Metoda FIFA 11+ Warm-up je zahřívací rutina, která prokazatelně snižuje míru poranění dolních končetin až o 50 %, včetně tak vážných zranění, jako je například ruptura předního zkříženého vazu.

FIFA 11+ Warm-up se zaměřuje na zlepšení svalové kontroly a síly pomocí správných pohybových technik. Tato vysoce účinná zahřívací rutina je prováděna s minimem vybavení, pouze s několika kužely a zabere nám cca 20 minut. 

Rozcvička se ukázala jako velmi účinná u amatérských fotbalistů v mužské i ženské hře a je použitelná pro hráče od 13 let.