Fotbal Senohraby

SOKOL SENOHRABY

Ofsajd - jednoduché vysvětlení

Taky jste se o fotbal začali zajímat až v okamžiku, kdy ho Vaše ratolest začala hrát? A teď musíte doplnit znalosti a pochopit ty nejdůležitější pravidla a zákonitosti hry, abyste si hru svého dítěte mohli užít naplno? Tak se hned pojďme podívat na to nejsložitější a nejobávanější pravidlo. Pravidlo o ofsajdu.

Co to je ofsajd, jak ho poznám? 

Zjednodušeně řešeno v ofsajdu je hráč útočícího družstva, pokud stojí v okamžiku přihrávky blíže brankové čáře soupeře než předposlední hráč bránícího mužstva (ten poslední je většinou brankář) a zapojí se do hry. Pořád složité? Tak si to pojďme vysvětlit podrobněji.

Obrázek 1: Modrý hráč (č.5) s míčem chce přihrát hráči č.7. Rozhodčí by pískl ofsajd, protože v okamžiku přihrávky byl hráč č.7 blíže brankové čáře než předposlední hráč soupeře. 

Obrázek 2: Modrý hráč s míčem chce přihrát hráči č. 8. Pokud by skutečně přihrál, rozhodčí by ofsajd nepískl, protože v okamžiku přihrávky nebyl hráč č.8 blíže brankové čáře než předposlední hráč soupeře. Tím byl bránící hráč č. 2. Hráč č. 7 sice stojí v ofsajdovém postavení, ale nezapojuje se do hry. 

Obrázek 3: Modrý hráč s míčem chce přihrát hráči č. 9, ale ne přímo do místa, kde hráč stojí, ale za obranu ve směru šipky. V okamžiku přihrávky však hráč č.9 není blíže brankové čáře než předposlední hráč soupeře, takže ofsajd není. 

Už je to jasnější? 

Pravidlo o ofsajdu je pochopitelně obsáhlejší, řeší složitější situace než výše popsané (například co se stane, nezasáhne-li hráč v ofsajdu do hry ačkoli přihrávka míří na něj nebo dotkne-li se míče soupeř apod.), ale pro základní poučení by to mohlo stačit. 

Na závěr ještě přeci jen dvě malá doplnění. Zaprvé: pravidlo o ofsajdu platí jen na útočné polovině hřiště (na vlastní polovině být ofsajd nemůže) a zadruhé o ofsajd se nejedná, je-li přihrávka přímo z autového vhazování.

JE OFSAJD

NENÍ OFSAJD

NENÍ OFSAJD